۶ نوع غلتک که معمولا در پروژه های ساختمانی استفاده می شود.

اکثر وب سایت های ساختمانی برای انجام کار خود به یک زمین ثابت نیاز دارند. خاک باید فشرده شود تا هوا در زیر زمین وجود نداشته باشد که بتواند فرآیند را مختل کند. برای این کار، تجهیزات ساختمانی خاصی برای فشرده سازی و صاف کردن زمین مورد نیاز است.

یکی از رایج ترین انواع تجهیزات تراکم، غلتک جاده است. غلتک های جاده ای تاریخچه ای طولانی دارند، برخی از اولین آنها توسط اسب کشیده شده و برای اهداف کشاورزی استفاده می شود. در واقع، غلتک های مدرن هنوز هم به عنوان غلتک بخار شناخته می شوند، از زمانی که توسط یک موتور بخار کار می کردند.اگرچه قسمت “بخار” نام به اطراف چسبیده است، غلتک ها به ندرت (اگر هرگز) با بخار نیرو می گیرند و در نوع فشرده سازی آنها بسیار تخصصی تر هستند. با توجه به تخصص آنها، یک غلتک واقعاً مانند غلتک دیگر عمل نمی کند زیرا غلتک فوت گوسفند با غلتک لاستیک پنوماتیک بسیار متفاوت است.

دانستن انواع مختلف غلتک ها اطلاعات مهمی برای یک پروژه ساختمانی است. برای کمک به شما در انتخاب ماشین مناسب، انواع مختلف غلتک ها و کاربرد آنها را در زیر بررسی کرده ایم.

۱٫ غلتک استوانه ای


نسبتا سبک وزن است و معمولاً با دست کشیده می شود
یکی از انواع غلتک پشتی، غلتک استوانه ای است. اینها از این نظر سنتی هستند که نسبتاً سبک وزن هستند و توسط شخص تحت فشار قرار می گیرند. تمام انواع دیگر غلتک‌های موجود در این لیست مشابه‌های پیاده‌روی و سواری دارند و گاهی اوقات هنوز توسط یک موتور کار می‌کنند.

غلتک های استوانه ای عمدتاً برای پروژه های کوچک و خصوصی مانند کارهای حیاط استفاده می شود. غلتک های استوانه ای معمولاً ۱ متر قطر دارند و عموماً از آهن، سنگ یا بتن ساخته می شوند.

۲٫ غلتک های شبکه

فشار تماس بالا را با کمی ورز دادن فراهم می کند.سمت چپ: «غلتک نوع شبکه Hyster» توسط Dw1975، از طریق Wikimedia Commons، که تحت مجوز Creative Commons Attribution 2.0 استفاده می‌شود.

غلتک‌های توری نوعی غلتک هستند که دارای شبکه‌ای از میله‌های فولادی هستند که یک الگوی شبکه‌ای روی درام فولادی ایجاد می‌کنند. شبکه همچنین ممکن است با بلوک های بتنی یا اتصالات فولادی برای فشار تماس بیشتر بالاست شود. این نوع غلتک ها عموماً پشت تراکتور یا ماشین سنگین دیگری بکسل یا کشیده می شوند.

طراحی شبکه روی درام سیلندر فشار تماس بالایی را با عمل کمی ورز دادن در کار تراکم ایجاد می کند. به همین دلیل، آن‌ها برای خاک‌های با دانه‌بندی خوب، درشت، سنگ‌های هوازده و برای ساخت و ساز جاده‌های زیربنایی و زیرپایه مناسب‌تر هستند.

۳٫ غلتک پنوماتیک

فشار یکنواخت را در سراسر عرض تایرها ارائه می دهد.غلتک‌های بادی که گاهی اوقات غلتک‌های تایر بادی نامیده می‌شوند، نوعی غلتک سواری بزرگ هستند که چندین ردیف تایر لاستیکی در قسمت جلو یا عقب دارند. لاستیک های لاستیکی ۸۰ درصد سطح پوشش و فشار یکنواخت را در سراسر عرض لاستیک ها فراهم می کنند.

آنها معمولاً برای روسازی ها استفاده می شوند و می توانند به صاف و صیقلی کردن پروژه کمک کنند، اما برای روسازی های قیری سرد یا مخلوط سرد و لایه های خاک سست نیز عالی هستند.

۴٫ غلتک پای گوسفندی

وزن درام را می توان از طریق بالاستینگ برای فشرده سازی کارآمدتر افزایش داد.غلتک‌های پای گوسفند، که به عنوان غلتک‌های پادریایی یا تامپینگ نیز شناخته می‌شوند، غلتک‌هایی هستند که دارای بسیاری از شاخه‌های مستطیلی شکل یا «پا» هستند. آنها برای متراکم کردن خاک و خاک رس سیلتی در کارهای راهسازی عالی هستند.وزن درام فوت گوسفند را می توان با بالاست کردن آن با آب، ماسه مرطوب یا نصب قطعات فولادی بر روی آن افزایش داد و کار فشرده سازی کارآمدتری را ارائه داد.

به همین ترتیب، هر پروژه ای با خاک رس مرطوب یا سایر خاک های ریزدانه در اعماق زیاد باید از این نوع غلتک استفاده کند. می‌توانید نواحی فشرده‌شده توسط غلتک‌های فوت گوسفند را با عبور از روی آن‌ها با یک غلتک پنوماتیک به پایان برسانید.

۵٫ غلتک های چرخ دار یا استاتیک صاف

به طور کلی دو نوع غلتک چرخ دار صاف وجود دارد: غلتک یک و دو درام. آنها همچنین به عنوان غلتک استاتیک شناخته می شوند.

۱٫غلتک دو درام یا پشت سر هم

می تواند کل بخش ها را به سرعت و کارآمد صاف و هموار کند.پشت سر هم یا غلتک دو درام، یک درام فولادی در جلو و یکی در پشت دارد. همانطور که دو درام حرکت می کنند، غلتک حرکت می کند. کارایی غلتک پشت سر هم از دو درام ناشی می شود – کل بخش های بزرگراه را می توان به سرعت و کارآمد صاف و هموار کرد.این غلتک ها برای سطوح صاف یا تدریجی مانند آسفالت عالی هستند، اما از آنجایی که کشش بسیار کمی دارند، برای موارد تخصصی توصیه نمی شوند.

۲٫غلتک تک درام یا سه چرخ

لاستیک های تخصصی در پشت می توانند از صاف شدن جلوگیری کنند.غلتک های سه چرخ یا تک درام از رایج ترین قطعات ماشین آلات سنگین هستند. وقتی مردم به غلتک های جاده فکر می کنند، معمولاً یک غلتک سه چرخ را تصور می کنند. آنها معمولاً یک درام فولادی در جلو و دو چرخ مخصوص در عقب دارند که می تواند از پنچر شدن بیشتر لاستیک ها جلوگیری کند.

غلتک های تک درام به دلیل اندازه کوچکتر می توانند در فضاهای تنگ تر و پروژه های تخصصی تر کار کنند. آنها برای ایجاد فونداسیون ساختمان ها و سنگفرش بزرگراه ها یا پیاده روها عالی هستند، اما به دلیل وزن اضافی در جلو، روی برخی از سطوح غلت نمی زنند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که تک درام می تواند به غلتک های دیگر مانند padfoot یا غلتک صاف نیز اشاره داشته باشد. درک آن جنبه می تواند به تمایز دقیق آنچه شما نیاز دارید کمک کند.

۶٫ غلتک های ارتعاشی


ویژگی ارتعاشی در اعماق سطح فشرده می شود.غلتک های ارتعاشی تقریباً مشابه غلتک های چرخ صاف (شامل درام تک و دوتایی) هستند به جز یک تفاوت عمده: آنها دارای یک جزء ارتعاشی تخصصی هستند. همانطور که غلتک سطح را فشرده و مسطح می کند، به لرزه در می آید.

از آنجایی که خاک، آسفالت و بتن دارای فضاهای خالی طبیعی هستند، می توانند باعث تاب برداشتن و فرورفتن ساختمان شوند و به سازه آسیب وارد کنند. استفاده از غلتک ویبره در پروژه ساخت و ساز شما می تواند به حفظ یکپارچگی ساختاری ساختمان کمک کند. انواع دیگری از خاک که غلتک های ارتعاشی در فشرده سازی آنها عالی هستند، سنگ های خرد شده یا شن هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *