نحوه دریافت گواهینامه بین المللی لیفتراک

آموزش اپراتور لیفتراک ضروری است زیرا لیفتراک ها قطعات بالقوه خطرناکی از تجهیزات سنگین هستند. لیفتراک اساساً یک نسخه بزرگتر و همه کاره تر از جک پالت است. لیفتراک‌ها که به عنوان بالابر یا کامیون‌های صنعتی برقی نیز شناخته می‌شوند، برای حمل بارهای سنگین در فواصل قابل توجه در مکان‌های مختلف شغلی و در انواع مختلف زمین ساخته می‌شوند.

بدون آموزش مناسب، لیفتراک ها می توانند باعث بروز حوادث جدی و جراحت یا مرگ شوند. تصادفات لیفتراک تنها در سال ۲۰۱۹ باعث ۸۱۴۰ جراحت غیرکشنده و ۷۹ مورد مرگ شده است. با توجه به تعداد تصادفات و تلفات لیفتراک، آموزش و صدور گواهینامه برای ایمن ماندن هنگام کار با لیفتراک مهم است.

آیا گواهی لیفتراک لازم است؟

آموزش لیفتراک توسط OSHA مورد نیاز است؟

بله، گواهینامه لیفتراک توسط اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)، به ویژه تحت مقررات OSHA که کامیون‌های صنعتی برقی را پوشش می‌دهد، مورد نیاز است: OSHA 29 CFR 1910.

به منظور سازگاری با OSHA برای عملیات لیفتراک، یک فرد باید حداقل شرط سنی را داشته باشد و فرآیند صدور گواهینامه را طی کند. همانطور که در وب سایت OSHA توضیح داده شده است .

کار کردن با لیفتراک برای افراد زیر ۱۸ سال یا افراد بالای ۱۸ سال که برای انجام این کار به درستی آموزش ندیده اند، نقض قوانین فدرال است.

گواهینامه لیفتراک OSHA شامل چه مواردی است؟

استانداردهای دقیق OSHA بسته به ایالت ممکن است متفاوت باشد. الزامات ایالتی OSHA در برخی ایالت ها در طرح های ایالتی که محل های شغلی خصوصی و همچنین محل های کار دولتی محلی و ایالتی را پوشش می دهد، منعکس شده است. طرح‌های مورد تأیید OSHA در سایر ایالت‌ها فقط کارکنان ایالتی و دولتی را پوشش می‌دهند، در حالی که سایر ایالت‌ها تحت مقررات فدرال OSHA عمل می‌کنند.

در نتیجه، ایالت های مختلف برنامه های ایمنی و سلامت OSHA متفاوتی دارند، برخی با قوانین سختگیرانه تر و برخی با قوانین کمتر. علاوه بر این، الزامات کارفرما و حقوق کارگر ممکن است از ایالت به ایالت دیگر متفاوت باشد.

با در نظر گرفتن این موارد، در اینجا چند سؤال رایج در مورد گواهینامه لیفتراک OSHA و الزامات آموزشی که باید برای دریافت کارت گواهینامه لیفتراک رعایت کنید، وجود دارد.

آیا کارفرمایان نیاز به ارائه آموزش لیفتراک دارند؟

معمولاً این به کارفرمای شما بستگی دارد که خود یا از طریق منبع شخص ثالث آموزش ارائه دهد. با این حال، برخی از کارفرمایان ممکن است قبل از اینکه بتوانید برای کار درخواست دهید، به گواهینامه نیاز داشته باشند.

چه کسانی به آموزش لیفتراک نیاز دارند؟

هر کسی که در کار از لیفتراک استفاده می کند نیاز به آموزش دارد. این شامل کارگرانی می شود که به طور منظم از آنها به عنوان بخشی از مشاغل خود استفاده می کنند و افرادی که آنها را برای کارهای خاص اجاره می کنند.

همه کارگرانی که از لیفتراک استفاده می کنند باید بدانند که چگونه از آنها به طور ایمن استفاده کنند. به عنوان یک قاعده کلی، کارگران انبار و سایر کارگران دستی نیاز به آموزش لیفتراک دارند. این شامل همه کارمندان، پیمانکاران و کارگران موقت می شود که نیاز به استفاده از لیفتراک در محل کار دارند.

چگونه می توانم گواهینامه لیفتراک را دریافت کنم؟

برای مطابقت با الزامات OSHA، آموزش لیفتراک باید شامل آموزش رسمی، آموزش عملی و ارزیابی حرفه ای باشد.

با این حال، OSHA به کارگرانی که این برنامه ها را به پایان رسانده اند گواهی نمی دهد. در همین راستا، OSHA شرکت های شخص ثالث را برای ارائه آموزش تایید نمی کند. بسیاری از مشاغل خصوصی دارای برنامه ها و کلاس های آموزشی عالی لیفتراک هستند.

اما OSHA آموزش آنلاین لیفتراک و سایر دوره های آنلاین را برای کسانی که با ماشین آلات سنگین کار می کنند ارائه می دهد. قیمت هر یک از این ماژول های آموزشی آنلاین ۷۹ دلار است و ممکن است توسط کسانی که به دنبال آموزش مجدد یا تجدید آموزش هستند نیز استفاده شود. از آنجا که تجهیزات مختلف از نظر عملکرد واقعی کمی متفاوت است، با این حال، آموزش گواهینامه لیفتراک عملی نیز در محل کار مورد نیاز است.

مراحل صدور گواهینامه لیفتراک

مرحله ۱: تعیین نوع لیفتراک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه و ثبت نام در دوره

انواع مختلف لیفتراک نیاز به آموزش متفاوت و خاصی دارند. آیا می خواهید با کامیون نشسته یا کامیون ایستاده کار کنید؟ سفارش گیرنده یا بالابر تعادل؟ لودر جانبی یا جک پالت؟

اهداف خود را با کارفرمای خود در میان بگذارید، که می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید از کدام نوع تجهیزات بیشتر در یک سایت شغلی خاص استفاده می کنید. اگر با یکی و نه دیگری آشنا هستید، ممکن است به آموزش اضافی نیاز داشته باشید.

محل استفاده از لیفتراک را نیز تعیین کنید. آیا در فضای باز، جایی که ممکن است با زمین های ناهموار روبرو شوید، یا در یک محیط انبار خواهید بود؟

دوره صدور گواهینامه ممکن است از طریق کارفرمای شما یا شخص ثالثی گذرانده شود.

مرحله ۲: آموزش های رسمی را به صورت حضوری یا آنلاین انجام دهید.

دوره آموزشی لیفتراک می تواند شامل کلاس های درس یا ویدیو باشد. ممکن است مطالب آموزشی مکتوب دریافت کنید، یا ممکن است در درس های مبتنی بر نرم افزار یا کلاس های آنلاین شرکت کنید.

مرحله ۳: قبولی در آزمون کتبی

برای به دست آوردن گواهینامه اپراتور لیفتراک، باید یک آزمون کتبی را بگذرانید که نشان می دهد چگونه یک لیفتراک کار می کند و چگونه با خیال راحت کار می کند. این شامل دو جزء است: یکی مربوط به خود لیفتراک،

و سایر موارد مربوط به اقدامات احتیاطی ایمنی که باید در حین رانندگی انجام دهید.

در مورد بالابر، دانستن سه قسمت اصلی لیفتراک (بدنه، محافظ بالای سر و بالابر هیدرولیک) و همچنین نحوه کار با فرمان مهم است. از کلاچ، ترمز و پدال گاز استفاده کنید. و بالابر را دستکاری کنید.

شما باید بدانید که نباید بیش از حد شاخک ها را بارگیری کنید و باعث می شود که بالابر از چرخ های عقب خود به جلو منحرف شود. درک نحوه مقابله با بارهای مختلف؛ و بدانید که برای بارهای طولانی تر و گسترده تر سرعت خود را به سمت پایین تنظیم کنید. اگر نکات آسانسور است، باید بدانید که چگونه واکنش نشان دهید (سعی نکنید از وسیله نقلیه بیرون بپرید).

رویه های ایمنی که باید یاد بگیرید شامل نحوه صحیح سوار و پیاده شدن از لیفتراک است (فرمان را برای اهرم نگیرید). زمان استفاده از بوق (اغلب)؛ و لزوم استفاده از کمربند ایمنی.

مرحله ۴: مهارت ها را در یک محیط عملی تمرین کنید.

پس از قبولی در آزمون کتبی، باید مهارت های خود را در یک محیط عملی تمرین کنید. تحت آموزش حضوری توسط یک اپراتور معتبر لیفتراک قرار بگیرید که می تواند نحوه استفاده صحیح از لیفتراک و اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از صدمات انجام دهید. شما می خواهید بدانید که چگونه:

 • سوار و پیاده شدن از لیفتراک
 • هنگام پیچیدن در پیچ ها سرعت را کاهش دهید.
 • از بوق خود برای هشدار دادن به دیگران هنگام نزدیک شدن استفاده کنید.
 • لیفتراک و بار خود را به اندازه کافی پایین نگه دارید تا دید واضحی به شما بدهد.
 • هنگام پیمایش در زمین های ناهموار سرعت خود را کاهش دهید.
 • از بارهای نامتعادل اجتناب کنید.
 • بار خود را در حد ظرفیت وزن مشخص خود نگه دارید.
 • از مناطق خطرناک دوری کنید.
 • دید ۳۶۰ درجه را حفظ کنید.
 • لیفتراک را با خیال راحت پارک کنید.

مرحله ۵: یک ارزیابی نهایی دریافت کنید.

پس از اتمام تست، ارزیابی نهایی را بر اساس آزمون کتبی و مهارت های رانندگی خود دریافت خواهید کرد.

اگر قبول شوید، مجوز لیفتراک دریافت خواهید کرد. شما می توانید این را در هنگام درخواست شغل به کارفرمایان بالقوه ارائه دهید.

مهم است که به یاد داشته باشید که باید هم امتحان کتبی را  بر اساس سخنرانی‌های کلاسی یا آموزش آنلاین – و هم آموزش عملی را تکمیل کنید.

چه مدت طول می کشد تا یک گواهینامه لیفتراک را تکمیل کنید؟

این بسته به نوع لیفتراکی که قصد دارید کار کنید و تجربه قبلی شما متفاوت است. به طور معمول تکمیل دوره، آموزش عملی و ارزیابی ۱ تا ۲ روز طول می کشد، اما برای لیفتراک های پیچیده ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد.

در حالی که دوره های آنلاین ممکن است تبلیغ کنند که می توانید یک دوره را در چند ساعت کامل کنید، به یاد داشته باشید که آموزش عملی و اجزای ارزیابی نیز مورد نیاز است.

چه چیزی باید از آموزشم یاد بگیرم؟

هنگامی که آموزش خود را به پایان رساندید، باید دستورالعمل های عملیاتی اولیه را درک کنید و بدانید که چگونه رانندگی لیفتراک با رانندگی ماشین متفاوت است. همچنین باید بدانید:

 • کنترل‌های لیفتراک کجا هستند، چه کار می‌کنند و چگونه از آنها استفاده کنیم.
 • نحوه استفاده از آسانسور، و همچنین هر گونه اتصال، در شرایط مختلف در زمین های مختلف.
 • نحوه بارگیری و تخلیه طیف وسیعی از انواع محموله با خیال راحت.
 • ظرفیت لیفتراک
 • چگونه از مشکلات دید یا محدودیت های دیگر آگاه شویم.
 • روشهای بازرسی اساسی و نگهداری.

نحوه شارژ یا سوخت گیری مجدد لیفتراک

اکثر برنامه های صدور گواهینامه لیفتراک بر روی کارکرد تجهیزات تمرکز دارند. آنها همچنین باید به اپراتورها کمک کنند تا با خود محل کار آشنا شوند، که تأثیر زیادی بر نگرانی های ایمنی خواهد داشت: OSHA توصیه می کند که اپراتورها از شرایط سطحی که در آن از لیفتراک استفاده می کنند، از جمله رمپ ها و درجه ها مطلع باشند.

اپراتورها همچنین باید در مورد ساختار فیزیکی محموله ای که در حال جابجایی هستند یاد بگیرند. آنها باید بدانند که آیا این تأثیری بر ثابت نگه داشتن بارها دارد یا خیر. اپراتورها همچنین باید بدانند که چگونه محموله را در محل کار خود بارگیری، تخلیه و جابجا کنند.

برنامه‌های آموزشی لیفتراک باید به شما یاد دهد که چگونه از خطرات آگاه باشید و لیفتراک به کجا می‌تواند ایمن برود، از جمله اینکه چگونه و آیا باید در راهروهایی که باریک یا محدود هستند حرکت کنید. شما باید نحوه برخورد با ترافیک عابر پیاده و وسایل نقلیه و همچنین قوانین حق تقدم در محل کار را بدانید.

همچنین باید بدانید که استانداردهای آموزش لیفتراک OSHA به چه چیزهایی نیاز ندارند. شرکت شما می تواند استانداردهای اولیه پزشکی داشته باشد که اطمینان حاصل کند که اپراتورها تهدیدی برای سایر کارگران یا محل کار نیستند. با این حال، خارج از این استانداردها، شرکت شما نیازی به آزمایش وضعیت پزشکی ندارد. همچنین هیچ الزامی برای آزمایش بینایی یا شنوایی اپراتورهای لیفتراک وجود ندارد.

هزینه صدور گواهینامه لیفتراک چقدر است؟

هزینه ها از ۵۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است و بسته به نوع آموزش (حضوری یا آنلاین) متفاوت خواهد بود. کالج های محلی ممکن است گواهینامه رایگان یا با تخفیف ارائه دهند.

مدت اعتبار گواهینامه لیفتراک چقدر است؟

گواهینامه لیفتراک سه سال طول می کشد. دوره های تکمیلی هر سه سال یکبار یا زمانی که فردی در تصادف یا نزدیک به گم شدن یا گرفتار شدن در حال کار با لیفتراک به طور ناایمن مورد نیاز است.

نتیجه

لیفتراک ها قطعات بالقوه خطرناکی از تجهیزات سنگین هستند. برای استفاده ایمن از آن‌ها، مهم است بدانید که چگونه کار می‌کنند، محدودیت‌هایشان، و در موقعیت‌های مختلفی که ممکن است هنگام رانندگی با آن‌ها مواجه شوید، چه کاری انجام دهید.

این همان دانشی است که شما باید داشته باشیدنشان دهید تا گواهینامه کار با لیفتراک را دریافت کنید، و باید به خاطر داشته باشید که در حین انجام این کار، امنیت خود و دیگران را حفظ کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *