رویکرد ایمنی اول راه حل بولدوزر از راه دور را هدایت می کند.

در حالی که عملکرد ایمنی همیشه یکی از ملاحظات کلیدی در هنگام اجرای فناوری و شیوه‌های کاری جدید در صنعت معدن استرالیا است، همیشه محرک اصلی نیست.

اما برای Rio Tinto، WesTrac و Caterpillar®، یک سیستم خواب از راه دور جدید (TDS) در عملیات سنگ آهن ریوتینتو در استرالیای غربی کاملاً بر ایمنی اپراتور متمرکز است.

راه حل Rio Tinto با استفاده از Cat MineStar Command برای Dozing و یک مرکز کنترل اپراتور اختصاصی، امکان عملیات غیر خطی قطعات یدکی بولدوزرهایی که در مناطق پرخطر کار می کنند را فراهم می کند.

میشل وولکاک، سرپرست فرآیند و فنی ریوتینتو می‌گوید که خلاصه کلی مدیریت مؤثر خطرات ایمنی بالقوه مرتبط با قطعات یدکی بولدوزرهایی بود که در مناطقی که بیشتر مستعد خطر هستند، کار می‌کردند.

میشل گفت: «مدت کوتاه این بود که اپراتور را از خط آتش خارج کنیم. به طور خاص، تمرکز بر کاهش خطر قرار گرفتن اپراتورها در ماشین‌هایی بود که با خطر لغزش یا مشکلات پایداری مواجه می‌شدند، به‌عنوان مثال زمانی که روی انبارها یا نزدیک به دیوارهای شیب‌دار کار می‌کردند.»

بسته به نیازهای مشتری و سایت خاص، چندین لایه از فناوری و گزینه های کنترلی در راه حل دخیل هستند. استیو دوگرتی، مهندس ارشد خدمات کاترپیلار توضیح می دهد.

استیو می گوید: «برای شروع، به کیت کنترل از راه دور پایه نیاز دارید. کیت های مختلفی برای هر اندازه دستگاه موجود است. اگر می‌خواهید چند کار اساسی با کنترل از راه دور انجام دهید، کیتی وجود دارد که شامل یک گیرنده کنسول است که یک پیوند بی‌سیم اختصاصی است که در بالای کابین نصب شده است.

یک ماژول کنترل از راه دور (RCM) وجود دارد که در زیر صندلی نصب می‌شود و با تمام عملکردهای دستگاه پایه و سیم‌کشی و شبکه وای‌فای مرتبط با هم ارتباط برقرار می‌کند تا به بخش‌های مختلف اجازه ارتباط برقرار کند.»

این راه حل شامل گزینه هایی برای کنترل ماشین ها در محدوده بصری است که شامل یک کنسول روی شانه و یک شبکه اختصاصی است که به گفته استیو معمولاً برای اپراتورهایی که نیاز به اجرای برنامه های موقت یا یکباره و پرخطر دارند مناسب است.

استیو توضیح می‌دهد: «اگر می‌خواهید می‌توانید تمام روز را به همین شکل بدوید، اما واحدها با سوئیچ‌های مرده راه‌اندازی شده‌اند، بنابراین واقعاً برای مواردی مانند بازیابی ماشین طراحی شده‌اند.

برای کاربردهای طولانی‌مدت‌تر، مانند برنامه‌ای که ریوتینتو در حال عرضه است، ما یک ایستگاه اپراتور راه‌اندازی کردیم که بسیار شبیه یک شبیه‌ساز با تمام کنترل‌های داخل کابین تکرار شده است. هنوز هم می‌توان آن را به‌عنوان یک راه‌حل خطی در سایت اجرا کرد، اما معمولاً مشتریان کیت بینایی را انتخاب می‌کنند، که چهار دوربین را روی قطعات یدکی بولدوزر اضافه می‌کند و از یک شبکه Wi-Fi ارائه‌شده توسط مشتری برای انتقال همه آن اطلاعات دستگاه و استفاده می‌کند. ویدئو به ایستگاه اپراتور، در هر کجا که ممکن است قرار داشته باشد، تغذیه می شود.”

در حالی که استیو می‌گوید راه‌حل ایستگاه از راه دور می‌تواند به یک اپراتور منفرد اجازه دهد تا در برخی شرایط، مانند عملیات استخراج نوار، حداکثر پنج ماشین را در یک زمان کنترل کند، راه‌حل Rio Tinto صرفاً برای انتقال اپراتورها به محیط عملیاتی امن‌تر و راحت‌تر طراحی شده است.

رئیس آمادگی عملیاتی ریوتینتو، جیمی وبستر می گوید که راه اندازی اولیه TDS در تأسیسات بندر کیپ لامبرت در شمال شرق کاراتا بر روی عملیات پرخطر در ذخایر سنگ درشت با شیب تند و مناطق “زنده” که در آن سنگ معدن به زیرزمین تغذیه می شود متمرکز است. تونل ها

جیمی می‌گوید: «ایمنی اولویت شماره یک در تمام سایت‌های ریوتینتو و برای همه کارکنان است.

پیام در همه سطوح این است که ایمنی همیشه حرف اول را می زند. تک تک افراد حاضر در سایت، از رهبران گرفته تا نظافتچیان، این اختیار را دارند که اگر زمانی احساس ناامنی کردند، متوقف شوند و ما همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود فرآیندها هستیم تا هیچ‌کس آسیبی نبیند.»

به گفته جیمی، پروژه TDS یکی از این حوزه‌ها است که در آن بهبود فرآیند برای کاهش ریسک شناسایی شده است.

 

بولدوزر ریوتینتو TDS

او توضیح می دهد: «این بولدوزرها در یک منطقه بسیار تنگ در اطراف بسیاری از دارایی های ثابت کار می کنند. «این بدان معناست که کار بسیار پیچیده است و مزایای واقعی در انتقال سنگ معدن از ذخایر به مناطق زنده حاصل خواهد شد.

بولدوزرها در بالای یک انبار بزرگ کار می‌کنند و اگر قطعات یدکی بولدوزر لیز بخورد می‌تواند از یک بانک پایین بیاید، یا اگر در حالی که تغذیه پیش‌بند کار می‌کند، زمین از زیر آن دور می‌شود. بدیهی است که ما در حال حاضر فرآیندها و فناوری هایی را برای کاهش چنین خطراتی در اختیار داریم، اما قرار دادن اپراتورها در ایستگاهی دور از مناطق خطر، هرگونه خطر احتمالی برای آسیب دیدن آنها را از بین می برد، مهم نیست که این خطر چقدر کوچک باشد.

در حالی که حذف اپراتورها از مناطق پرخطر باعث گسترش راه حل می شود، میشل می گوید که این به معنای حذف اپراتورها از سایت نیست.

او می‌گوید که اپراتورهای راه دور هنوز باید «نزدیک به عمل» باشند و دانش دقیق سایت را برای کارآمدترین و کارآمدترین کارها داشته باشند. میشل می‌گوید: «به همان اندازه که به نظر می‌رسد عملیات «غیر خطی» از هر جایی می‌تواند انجام شود، واقعیت این است که این اپراتورها در نقش‌های خود چند وظیفه‌ای را انجام می‌دهند.

“این به وضعیت ذخایر سنگ معدن درشت و آنچه وارد و خارج می شود بستگی دارد. آنها باید قادر به مشاهده باشند

lly بررسی کنید و تعیین کنید که چه کاری باید انجام شود. آنها ممکن است یک یا دو ساعت را به چرت زدن بپردازند و سپس در حالی که منتظر تکمیل ذخایر هستند، به کارهای دیگر بپردازند.

هنگامی که به اپراتورهای بولدوزر نیاز دارید، معمولاً به همه دست‌ها روی عرشه نیاز دارید، و وقتی به آنها نیاز ندارید، اگر آنها در مرکز کنترل صدها کیلومتر دورتر بنشینند، ماندن در بالای سایر وظایف بسیار دشوارتر است. ممکن است در محل انجام شود.»

میشل و جیمی اعتراف می‌کنند که در میان اولین اپراتورهایی که در TDS آموزش دیده‌اند مقاومت‌هایی وجود داشته است، اما زمانی که آنها با راه‌حل بیشتر آشنا شدند، اپراتورها آن را پذیرفتند.

جیمی می‌گوید: «بسیاری از اپراتورها به معنای واقعی کلمه بولدوزرها را از طریق صندلی‌های خود کار می‌کنند. آنها ممکن است برای چندین دهه کار کرده باشند و به احساس جنبش عادت کرده باشند. بنابراین آنها باید یاد بگیرند که چگونه بولدوزر را بدون آن حس حرکتی راندند، و کاملاً به خوراک بصری اطلاعات متکی هستند تا سایر حواس ناشی از قرار گرفتن در دکل متحرک.

به گفته میشل، کلید پذیرش اپراتور این بوده است که به آنها فرصت داده شود تا از سیستم استفاده کنند و تفاوت فناوری پیشرفته را درک کنند.

میشل می‌گوید: «با مربیان حین کار (OJTs)، آنها در ابتدا از فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید هیجان‌زده بودند.

هنگامی که آموزش شروع شد، بسیاری از آنها کاملاً دلسرد شدند زیرا به عنوان اپراتورهای با تجربه قطعات یدکی بولدوزر، این حس را داشتند که دوباره به یادگیری مجدد تمام دانشی که در طول سال ها کار دستی به دست آورده بودند، باز می گردند. بنابراین آنها احساس می کردند که دوباره اولین روز مدرسه را شروع می کنند.

اما بسیار موردی بود که آنها مراحل کلاسیک یادگیری را طی کردند تا اینکه احساسی نسبت به آن داشتند و به آن سطح از شایستگی آگاهانه رسیدند.

انتقال از مقاومت به پذیرش به حمایت از روش جدید کار شگفت‌انگیز بود و من فکر می‌کنم به این دلیل بود که OJTs متوجه شد که در حال پیشرو بودن در فناوری جدید است.

میشل می گوید که دو یا سه اپراتور در هر یک از خدمه کاری کیپ لامبرت در نهایت در عملیات TDS آموزش خواهند دید، در حالی که این فناوری به تدریج در سایر سایت های ریوتینتو در حال گسترش است.

برای آلیستر مک فرسون، مدیر کل فناوری WesTrac، عرضه تدریجی نیاز به مجموعه ای از تنظیمات در تیم فناوری معدن و متدولوژی های عرضه دارد. هدف WesTrac با استقرارهای متعدد، شناسایی بخش‌های تکرارپذیر فرآیند و اطمینان از منابع کافی برای انجام نقش‌ها و مسئولیت‌های مربوطه است.

آلیستر می‌گوید: «ما می‌خواهیم تا حد امکان این را به‌عنوان یک برنامه کاری به جای یک سری پروژه‌های فردی اجرا کنیم.

این بدان معناست که ابتدا اطمینان حاصل کنیم که آموزش صحیح را در زمینه‌هایی از جمله مدیریت محصول، مهندسی پروژه و پشتیبانی فنی تکمیل کرده‌ایم، سپس یک رویکرد مشترک بین WesTrac و Rio Tinto برای اطمینان از اجرای روان برنامه ایجاد کنیم.

مدیر محصول WesTrac – فناوری معدن، گری اسکات می‌گوید که پروژه کیپ لمبرت زمینه اثبات ایده‌آلی برای توسعه استراتژی‌های عرضه را فراهم کرد که می‌توان آن را به سایت‌های دیگر گسترش داد.

گری گفت: «هر سایت و موقعیتی بدیهی است که جنبه های منحصر به فرد خود را داشته باشد، اما مجموعه ای از الزامات اصلی وجود دارد که در همه پیاده سازی ها اعمال می شود.

این کار با ممیزی روی ماشین‌های موجود برای درک قابلیت‌های فعلی شروع می‌شود، سپس می‌توانیم الزامات فناوری را برای نصب بر روی آن ماشین‌ها مشخص کنیم.

در عملیاتی مانند ریوتینتو، ما معمولاً انتظار داریم که کمی سازگاری داشته باشیم، اما همچنان ممکن است بر اساس سن سایت و برنامه‌های نگهداری و تعویض دارایی، تفاوت‌هایی وجود داشته باشد.

“سپس وقتی می دانیم چه کاری باید انجام شود، می توانیم ماژول های کنترل مختلف، ایستگاه اپراتور راه دور را نصب کنیم و مطمئن شویم که سخت افزار و نرم افزار همه با هم ارتباط برقرار می کنند. تا آنجا که پیاده‌سازی سیستم انجام می‌شود کاملاً ساده است، اما پیچیدگی‌ها با جزئیات پیکربندی و مدیریت محدودیت‌ها همراه است.»

این سیستم به راحتی با سایر سیستم‌های کنترل Cat از جمله MineStar Terrain تعامل می‌کند، بنابراین ما می‌توانیم پارامترهای کاری از جمله geofencing و مناطق اجتناب را تنظیم کنیم. اساساً، چه قطعات یدکی بولدوزر از داخل کابین کنترل شود چه از ایستگاه راه دور، این چیزها یکسان هستند.

این پارامترهای عملیاتی و راه‌حل‌های کنترلی حیاتی خواهند بود زیرا فناوری TDS در سراسر سایت‌های معدن ریوتینتو، از جمله معدن جدید Gudai-Darri آن در حال گسترش است. زمانی که تولید در سال جاری آغاز شود، این سایت یکی از پیشرفته‌ترین معادن از نظر فناوری در جهان خواهد بود و دارای ناوگان بزرگی از کامیون‌های حمل و نقل خودران، گاری‌های آبی و دکل‌های حفاری خواهد بود. در چنین محیط‌هایی، هر تجهیزاتی که به صورت دستی کنترل می‌شود، چه در کابین و چه از راه دور، باید برای تعامل با ماشین‌های مستقل مجهز باشد.

در حالی که تمام جنبه های فناوری TDS و نحوه تعامل آن با سایر تجهیزات متمرکز بر ایمنی است، جیمی انتظار دارد که به مرور زمان عملیات نیز شاهد افزایش بهره وری باشد.

«هنوز چیزهای زیادی برای زیر دستان وجود دارد

او می گوید که چگونه می توانیم با این سیستم بیشترین بهره وری را داشته باشیم.

در ابتدا، احتمالاً در مقایسه با عملکرد داخل کابین، نتیجه معکوس خواهیم داشت، اما همانطور که در حال یادگیری و توسعه هستیم، و همانطور که همه با روش جدید کار آشنا می شوند، راحتی و کنترل بیشتر باعث می شود که اپراتورها حتی پربازده تر از امروز.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *